Zpět na
hlavní stránku
lezeckého průvodce 
Hornopožárským lesem
Hornopožárský les:
lezecký průvodce

SRDCE BROUKA - Brouknhárt


(POZOR! Kompletní lezecký průvodce Hornopožárského lesa vzniká ZDE!)

Přístup:
Nejkratší nástup je z obce Těptín v Dolním Posázaví. Při cestě tam či zpět NESMÍTE vynechat hospodu na návsi u kapličky, je to naprostá bomba, v prostřední místnosti nepochybně bude brzy bouldrbar, protože k tomuto účelu byla ta místnost očividně stavěná, už nejmíň tak před 50 lety!. S hospodským už je to skoro domluvený. Z Těptína vyrazíte do lesa. Nejbezpečnější, orientačně nejsnazší a nejméně exponovaná je trasa (na mapě vyznačená modře) přímo po silnici vedoucí podél hájenky Nová Grybla (zde pozor na hady! viz had) směrem k loveckému zámečku Horní Požáry. K tomu však nedojdete: přesně u rozcestníku cyklistických tras přejdete silnici a začnete se spouštět z hřebene rozlehlým žlebem po nenápadné pěšině vinoucí se směrem doprava ze svahu (POZOR! Dost lavinézního, a to i v létě, bo jde o vrstvu tlejícího listí). Záhy spatříte vpravo nad sebou mohutné předskalí zvané Hráz, za nímž o kousek dál po cestě je

SRDCE BROUKA
Brouknhárt 1024x768 Brouknhárt 800x600
Brouknhárt
(schéma mýtických cest se objeví po kliknutí na foto)

Brouknhárt - pravá stěna
(detaily - levá a pravá stěna)

Charakteristika:
Mohutná, impozantní, širokému okolí dominující žulová stěna (asi tak 10 metrů na šířku a 6 metrů na výšku), ukrytá před nenasytnýma očima lezeckých mlsounů rozložitými stromy, keři, spadaným listím a na podzim výjimečně i přerostlými hřiby bukáči. Masiv má tvar zkamenělého, na padrť roztříštěného, do země zadupaného srdce na hlavu postaveného brouka fallus erratus, neboli Dychtivce pochybného (lidově zvaného Omyla) s utrženou aortou (no, možná někomu ta skála bude připomínat poškozené plíce nebo játra, ale to ne! je to srdce). Levá komora, pardon, stěna je dodnes zbrocena zaschlou krví. Více se lze o srdcích a dalších součástkách brouků dočíst v knížkách Franze Kafky Proměna a Jana Karafiáta Broučci .

Mimochodem - zní to sice hodně neuvěřitelně, ale je to holá pravda - to srdce kdysi skutečně tlouklo! Tlukot byl k zaslechnutí přímo pod ním, o kus níže, na jednom jediném a tajném místě, které znala jen zhruba desítka vyvolených. Srdce dotlouklo v létě roku 1999. Podrobnosti snad někdy dodám, zatím napíšu jedno magické slovo, které chytrým napoví a hloupé trkne: to slovo zní

trkač.

(no ale jestli se někomu zdá, že trkač už někdo vymyslel před bratrem Montgolfierem, tak je sprosťák!)


Skála nabízí bezpočet pěkných cest, některé z nich jsou dokonce zlezitelné.

MÝTICKÉ CESTY:

1. Drž mě nebo klesnu (DMNK) 4 : Z římsy uprostřed masívu po pravé hraně komínospáry a přes vrcholový převis zprava na vrchol.

2. Boží madla 7 : Vpravo od komínospáry mírně převislou stěnou na vrchol. Prvovýstupem 11.9. 2003 (Petr Čihák) byla zčásti “oblezena” (s pomocí jednoho výrazného madla vlevo) původně zamýšlená přímá linie, po neúspěšných pokusech pojmenovaná na Boží muka. Tu poprvé zlezl Ivo Lyžbicki 11. července 2004.

3. Srdce v kalhotách ??? (projekt): Komínem uprostřed masivu na levé (západní) předskalí a odtud na vrchol. Pozor! Fyzicky náročné! Musíte mít fyzičku asi jako Twiggy ve třinácti, jinak se prostě komínem neprotáhnete!

4. Tlustá čára ??? (projekt): Exponovaný traverz přes celý skalní masiv nejdříve po plotničce vlevo na římsičku a pak po lištičce vedoucí středem masívečku, pardon, masivu až na pravý okraj skály.


Dokonané výstupy mi prosím hlaste ZDE. Vše poctivě zapíšu... a tomu, kdo vysmahne Boží madla nebo Tlustou čáru, pošlu skvělou empétrojku od Tomáše Čekala "Špatné játro a srdce brouka" (v originále Bad Liver and a Broken Heart - ukázka je ZDE)!

Brouknhárt - první slanění

Kdo půjde o kus dál po stezce od Srdce brouka (krásně po vrstevnici), dojde na malý hřebínek spadající do údolí, a těsně pod stezkou uvidí

MALÉ RŮŽOVÉ VAJÍČKO NEZNÁMÉHO PTÁČKA

Malé
růžové
vajíčko
neznámého
ptáčka
+
Garp, jeho
objevitel
a prvovýstupce
severní stěnou

Vajíčko v sobě skrývá jedno prokletí: Kdo jednou políbí jeho hrot, už si nikdy v životě ne... (ááále, co já to budu prozrazovat, jen si to zkuste, ať v tom nelítám sám!)


... a kdo půjde tam kam neřeknu, tak dorazí ke skalisku, jež zove

SVATÝ HRÁL

Svatý Hrál

(... tam se lze toho prokletí zbavit...)


DALŠÍ LEZENÍ V OKOLÍ:

Panská skála (viz mapa):
Dominantní, exponovaná, grandiózní vyhlídka na celou část kousku Dolního Posázaví. Za jasného počasí lze zahlédnout i štít Mount Blaníku! - si tak občas představuju.


DALŠÍ MÍSTA K PROZKOUMÁNÍ:

Krhanický průsmyk (viz mapa): Úchvatná, dramatická průrva mezi skalami, v minulosti využívaná k pašování neproclených hentenoných bazmeků z Těptína do Krhanic. Na rozdíl od jiných běžných průsmyků cestu nezkracuje, ale prodlužuje. Krhanický průsmyk

Součástí Krhanického průsmyku jsou monolity Liščí nora (viz ) (tady si Tyrranosaurus Fox fakt zapracoval!) a Ďáblova stolička (viz ) (už jsem si na ni sedl).

Volí voko - Nádherné romantické pleso, pardon, studánka, pramenící přímo pod mohutným balvanem. Studánka je známá svou zrádností: Najdete-li ji (což není zdaleka lehké), buďte si jisti, že u ní naleznete bytost, na kterou nejvíce myslíte, v situaci či poloze, na kterou také nejvíce myslíte (takhle na první přečtení to možná vypadá lákavě, ale jinak nic moc, protože zpravidla se tam motá ještě někdo třetí, mě se to tam teda tak asi v 15 letech stalo a když jsem se pak naklonil nad studánku, abych se podíval, co to se mnou udělalo, hned jsem věděl, jak se ta studánka jmenuje). Studánka se otevírá neboli čistí vždy 21. března ().

(k čištění studánek jedno ponaučení: Nesnažte se je dělat o moc hlubší, než jakými skutečně jsou! Alespoň nějaké bahno na dně zůstat musí, jinak vám studánka vyteče. A když už tu studánku vyčistíte, hezky a trpělivě si počkejte, až se všechna špína a to bahno usadí. A pak se teprve napijte. Jinak se (to) po...) (a to už nemluvím o takovém nechutném žroutu studánek, jakým je globální oteplování)

a šutry, šutry, šutry, teda pardon - bouldry, bouldry, bouldry...


Se omlouvám, že věnuji tolik drahocenného virtuálního prostoru takové vcelku nevýznamné oblasti. No jo, jenže právě tudy mě kdysi dávno (tehdy ještě neprocleného) propašovali moji rodiče z Těptína do Krhanic. Neboli
TOTO MÍSTO JÁ ZNÁM UŽ OD NENAROZENÍ!


V přípravě: Horolezecký průvodce věznice Mírov (čekám jen na pár dalších prvovýstupů, z jednoho se to prostě udělat nedá, tak se chlapi sakra trošku snažte! Nebo vám mám snad pomoct?!)

© 2002 tomash
za obrázek brouka a inspiraci děkuji skupině TRABAND